Ανατροπή-έπος από τη Λίβερπουλ – Απίθανες σκηνές στο Ανφιλντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Στον τελικό η ομάδα του Κλοπ που έγραψε ιστορία

“Η μεγαλύτερη ανάσταση μετά από αυτή του Λαζάρου”. Αυτός είναι ο τίτλος που χρησιμοποιεί η εφημερίδα Daily Mail για να εξηγήσει αυτό που συνέβη χθες το βράδυ στο Ανφιλντ.

Η Λίβερπουλ κέρδισε με 4-0 την Μπαρτσελόνα, ανατρέποντας το 3-0 του πρώτου αγώνα και προκρίθηκε για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Champions League που θα γίνει στη Μαδρίτη.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έκαναν το τέλειο παιχνίδι διασύροντας τους Καταλανούς που γνώρισαν μια ήττα-ντροπή κι έφυγαν με σκυμμένα τα κεφάλια.

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «reds», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα! Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ-Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Με το σφύριγμα της λήξης, στο Ανφιλντ άρχισε μια μεγάλη γιορτή. Εξαλλα τα πανηγύρια των πρωταγωνιστών με τον κόσμο και στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε όσα συνέβησαν στο γήπεδο…