Αγγιξε το θαύμα ο Αρης

Αρης

Κέρδισε τη Μόλντε αλλά στην παράταση δέχθηκε το μοιραίο γκολ

Μια ιστορική πρόκριση παραλίγο να πάρει ο Αρης. Παίζοντας εξαιρετικά από το πρώτο λεπτό και με μεγάλο πάθος, οι παίκτες του Γιάννη Παντελίδη ισοφάρισαν το σκορ της ήττας από τη Μόλντε στη Νορβηγία (0-3) αλλά στην παράσταση λύγισαν, αφού δέχθηκαν τέρμα και το τελικό 3-1 έστειλε τους φιλοξενούμενους στα πλέι οφ του Europa League.

Ο Αρης έκανε ένα μαγικό πρώτο μέρος. Αφού έχασε πολλές ευκαιρίες άνοιξε το σκορ στο 25΄ με φάουλ του Ματίγια. Στο 37΄ ήρθε το δεύτερο τέρμα με τον Δεληζήση και το “Κλεάνθης Βικελίδης” πήρε φωτιά με τους χιλιάδες οπαδούς της ομάδας να δίνουν το σύνθημα για την πρόκριση.

Στο δεύτερο μέρος, οι “κίτρινοι” συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι αλλά με το χρόνο να περνά το όνειρο έμοιαζε να ξεθωριάζει. Ηρθε όμως το 84ο λεπτό και ο Ντιγκινί με κεφαλιά έγραψε το 3-0 και όλα έμοιαζαν να οδηγούν προς το μεγάλο θρίαμβο.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έδειξαν μεγαλύτερη προσοχή στα μετόπισθεν, όμως στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρος του έξτρα χρόνου ο Μπολί με πλασέ σημείωσε το γκολ που έκρινε την πρόκριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, ο Αρης είχε δοκάρι και άλλες δύο-τρεις καλές φάσεις, ωστόσο το σκορ έμεινε στο 3-1.

Αρης: Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Κόρχουτ (104΄ Μπάσα), Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (78΄ Γιουνές), Λάρσον (64΄ Μαρτίνες), Ιντέγε (102 Τόνσο).

Μόλντε: Κράνινξ, Χάραλντσεϊντ, Μπγέρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν (55΄ Φόρεν), Άουρσνες, Χουσαϊν, Χέσταντ (99΄ Κνούτζον), Έικρεμ (75΄ Ελινγκσεν), Ομοϊχουάνφο (88΄ Μπολί), Τζέιμς.