Αποκλείστηκε στο Japan Open ο Τσιτσιπάς

Έχασε από τον Νισικόρι Την ευκαιρία να πάρει την ενδέκατη νίκη του κόντρα σε Τοπ 20 αντίπαλο μέσα στο 2018 έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος ηττήθηκε με 6-3, 6-3 από τον Κέι Νισικόρι στα προημιτελικά του Japan Open. Ουσιαστικά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πλήρωσε στο έπακρο το κενό διάστημα που είχε στο παιχνίδι του […]

Έχασε από τον Νισικόρι

Την ευκαιρία να πάρει την ενδέκατη νίκη του κόντρα σε Τοπ 20 αντίπαλο μέσα στο 2018 έχασε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος ηττήθηκε με 6-3, 6-3 από τον Κέι Νισικόρι στα προημιτελικά του Japan Open. Ουσιαστικά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πλήρωσε στο έπακρο το κενό διάστημα που είχε στο παιχνίδι του από τα μισά του πρώτου σετ μέχρι τα μισά του δεύτερου.

Ο Τσιτσιπάς και ο Νισικόρι κράτησαν το σερβίς τους στα πρώτα έξι game του ματς για να γίνει το 3-3. Κάπου εκεί όμως άρχισε το μπλακ άουτ του Έλληνα τενίστα ο οποίος είχε αρκετά προβλήματα με το πρώτο σερβίς του ενώ συνολικά υπέπεσε σε πέντε διπλά λάθη στο ματς σε αντίθεση με το κανένα του Ιάπωνα. Κάπως έτσι ο Νισικόρι κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3.

Με κεκτημένη ταχύτητα και εκμεταλλευόμενος την έλλειψη ρυθμού του Τσιτσιπά ο Ιάπωνας κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 στο δεύτερο σετ. Κάπου εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το πολυπόθητο break δεν ήρθε ποτέ και αυτό έφερε δικαιολογημένα την ήττα με 2-0 σετ (6-3, 6-3).

Αυτή η ήττα μάλιστα στέρησε από τον Στέφανο Τσιτσιπά να διεκδικήσει ένα νέο career-high με τη νέα βαθμολογία να τον βρίσκει και πάλι στο Νο 15 της Παγκόσμιας κατάταξης. Εάν ο Τσιτσιπάς είχε πάρει αυτό το ματς θα μπορούσε να ανέβει κατά μία θέση προσπερνώντας τον Κάιλ ‘Εντμουντ. Επόμενος σταθμός για τον Στέφανο Τσιτσιπά είναι το Masters της Σανγκάης.