Ατυχος ο ΠΑΟΚ – Εμεινε στο 2-2 με τον Αγιαξ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δύσκολη η ρεβάνς στο Αμστερνταμ

Η παράδοση που θέλει ΠΑΟΚ και Αγιαξ να προσφέρουν σκορ και θέαμα συνεχίστηκε. Για άλλη μια φορά στο γήπεδο της Τούμπας οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες αυτή τη φορά με σκορ 2-2 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ρεβάνς θα γίνει στο Αμστερνταμ την επόμενη εβδομάδα, με την ομάδα του Αμπελ Φερέιρα να έχει δύσκολο έργο, αλλά η υπόθεση πρόκριση δεν είναι τελεθιωμένη. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο έμεινε από δυνάμεις. Παράλληλα, η τύχη του γύρισε την πλάτη στις δύο φάσεις όπου σκόραραν οι Ολλανδοί.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με γκολ στον αγώνα στην πρώτη άτυχη στιγμή για τον Δικέφαλο. Στο φάουλ του Ζιγιέκ από τα δεξιά, ο Γιαννούλης βρήκε λίγο την μπάλα με το κεφάλι αλλάζοντάς την ελάχιστα πορεία και ξεγελώντας τον Πασχαλάκη για το 0-1. Μετά το 20λεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν άλλη ομάδα. Πάτησε μπάλα και έβαλε τον αντίπαλό του μέσα στα καρέ. Κατόρθωσε με υπομονή και ορθό τρόπο παιχνιδιού να ισοφαρίσει στο 32΄ μετά από μια ωραία αντεπίθεση ο Ακπομ με ωραίο σουτ έκανε το 1-1. Επτά λεπτά αργότερα μετά από φάουλ, ο Μάτος με εντυπωσιακή κεφαλιά έφερε το ματς… τούμπα για το 2-1.

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου έπαιξε το ρόλο της και ήταν υπέρ του Αγιαξ, που στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε με μεγαλύτερη συνοχή. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ στάθηκε και πάλι άτυχος. Στο 56΄ μετά από σέντρα από δεξιά, ο Βαρέλα προσπαθώντας να διώξει την μπάλα την έστειλε πάνω στα πόδια του Χούντελααρ που χωρίς να το καταλάβει χρίστηκε σκόρερ. Αυτό το τέρμα έριξε την ψυχολογία των παικτών του Φερέιρα που αναζητούσαν ψυχολογικά αποθέματα για να πάρουν τη νίκη.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Εσίτι, Καντουρί, Ζαμπά (79΄ Στοχ), Μπίσεσβαρ (72΄ Ντάγκλας Αουγκούστο), Πέλκας (64΄ Λημνιός), Άκπομ.

Άγιαξ: Ονάνα, Φέλτμαν, Σερς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ, Μαζραουί (82΄ Μαρίν), Ζίγιεκ (82΄ Νέρες), Ντόλμπεργκ (33΄ Χούντελααρ), Τάντιτς.