Χάντμπολ Γυναικών: Κυπελλούχος Ελλάδος ο ΠΑΟΚ

Νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας

Την ευκαιρία να γράψουν με χρυσά γράμματα το όνομά τους στην ιστορία του ΠΑΟΚ είχαν αθλήτριες και τεχνικό τιμ της ομάδας χάντμπολ του Συλλόγου στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, ευκαιρία που δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη στην αναμέτρηση κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας, της οποίας και επικράτησαν με 33-23, κατακτώντας τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδος 2019.

Η ομάδα, η οποία από το καλοκαίρι φτιάχτηκε για να σαρώσει κάθε εγχώριο τίτλο, έκανε το πρώτο βήμα, κατακτώντας τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδος 2019.

Ο ΠΑΟΚ Μateco παρατάχθηκε στην αναμέτρηση, δείχνοντας τις διαθέσεις του από την αρχή του αγώνα. Με την Αγνή Ζυγούρα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, τη Βάσια Γκάτζιου και τη Μαρία Χατζηπαρασίδου, ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 6-3. Η διαφορά σταδιακά άνοιγε, φτάνοντας στα +7 γκολ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, 13-6. Τα κορίτσια του Δικεφάλου διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου το μεγάλο προβάδισμα και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενες με 17-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος, αν και δεν πέτυχε γκολ στα 4 πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, πήρε φωτιά στη συνέχεια, στέλνοντας τη διαφορά στα +12 γκολ, 24-12. Η διαφορά διατηρήθηκε, με τη συνέχεια να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα μέχρι τη λήξη του αγώνα, καθώς ο ΠΑΟΚ με τελικό σκορ 33-23 κατέκτησε τη νίκη και το Κύπελλο Ελλάδος.

Συμπερασματικά, στον τελικό του Κυπέλλο Ελλάδος ο Δικέφαλος είχε να διαχειριστεί την έδρα, η οποία τον έκανε ουσιαστικά φιλοξενούμενο της αναμέτρησης, τον τίτλο του φαβορί του αγώνα και το άγχος που αυτός δημιουργεί. Και στα τρία πήρε άριστα, αφού οι παίκτριες έβγαλαν μέσα στο γήπεδο το ταλέντο τους, για το οποίο επιλέχθηκαν να στελεχώσουν την ομάδα τη φετινή περίοδο. Ας αρχίσουν οι χοροί για τα κορίτσια του χάντμπολ, τα οποία μετά τους πανηγυρισμούς για την κατάκτηση του κυπέλλου, στρέφουν το βλέμμα τους και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας το νταμπλ και τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

MVP του τελικού αναδείχθηκε η αθλήτρια του Συλλόγου Αγνή Ζυγούρα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους του ΠΑΟΚ που βρέθηκαν στο κλειστό της Άρτας!

Παίκτριες, τεχνικό τιμ και υπεύθυνοι δεν παρέλειψαν να στείλουν τις ευχές τους στο μπασκετικό τμήμα που αγωνίζεται αύριο Κυριακή 17 Φεβρουαρίου επίσης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΑΟΚ Mateco – Φέτα Ήπειρος Αναγέννηση Άρτας: 33-23