Χάθηκε το όνειρο του Τσάμπιονς Λιγκ

Ατομικά λάθη κόστισαν στον ΠΑΟΚ Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια… ανάσα από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει και το τελευταίο εμπόδιο. Η ομάδα του Λουτσέσκου ηττήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας με 1-4 από την Μπενφίκα και θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα δώσει το παρών για άλλη μια […]

Ατομικά λάθη κόστισαν στον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έφτασε μια… ανάσα από τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει και το τελευταίο εμπόδιο. Η ομάδα του Λουτσέσκου ηττήθηκε στο γήπεδο της Τούμπας με 1-4 από την Μπενφίκα και θα συνεχίσει στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα δώσει το παρών για άλλη μια χρονιά. Μια τεράστια ευκαιρία που χάθηκε τη φετινή σεζόν, καθώς έδειχνε ικανός να κάνει το μεγάλο βήμα και να δώσει το παρών στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Τα αρκετά ατομικά λάθη όμως κυρίως στην άμυνα στοίχισαν σημαντικά, ωστόσο μέχρι το τέλος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στο σκορ, ενώ ο κόσμος τον υποστήριξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον ΠΑΟΚ. Με τον αέρα της έδρας και του σκορ του πρώτου αγώνα, ήλεγξε το ρυθμό κι ευτύχησε στην πρώτη ουσιαστική φάση να ανοίξει το σκορ. Στο 13ο λεπτό η ωραία κομπίνα στο φάουλ έφερε μέσα στην περιοχή τον Μαουρίτσιο που πάσαρε στον Πρίγιοβιτς που σε κενή εστία άνοιξε το σκορ. Εξι λεπτά όμως αργότερα από ένα κόρνερ ο Ζαρντέλ σηκώθηκε πολύ δυνατά για να ισοφαρίσει, σε ένα σημείο που τίποτα δεν έμοιαζε πως θα μπορούσε να υπάρχει τέτοια εξέλιξη. Ακόμη χειρότερα όμως, στο 24΄ ο Πασχαλάκης έκανε ένα τρομερό λάθος, αφού στην προσπάθειά του να σώσει ένα κόρνερ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Σέρβι που κυνήγησε τη φάση με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να τον ρίχνει κάτω και το διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο Σάλβιο δεν αστόχησε δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Και στο 39΄ ήρθε το τρίτο τέρμα των Πορτογάλων με πλασέ του Πίτσι, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να πελαγοδρομεί.

Το ξέσπασμα των γηπεδούχων δεν ήρθε στο β΄ μέρος, αφού στο 49΄ μπήκε η ταφόπλακα στα όνειρα πρόκρισης με το πέναλτι το οποίο καταλογίστηκε σε κράτημα του Βαρέλα, με τον Σάλβιο να ευστοχεί στην εσχάτη των ποινών για το 1-4. Στην επόμενη φάση ο Πρίγιοβιτς είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από κόρνερ του Πέλκα. Τα τελευταία λεπτά είχαν και αρκετά νεύρα με τον Μάτος να αποβάλλεται στο 76΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά του σκορ, ωστόσο οι προσπάθειες των επιθετικών του δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (63΄ Σακχόφ), Μαουρίσιο, Λημνιός (46΄ Ουάρντα), Πέλκας, Ελ Καντουρί (76΄ Ακπομ), Πρίγιοβιτς.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ζαρντέλ, Ρουμπέν Ντίας, Γκριμάλντο, Φέισα, Πίτσι (76΄ Ζίφκοβιτς), Ζέντσον Φερνάντες, Σέρβι, Σάλβιο (63΄ Σεμέδο), Σεφέροβιτς (85΄ Φέλιξ).