Δεν αντεξε στο Ηράκλειο ο Αρης απέναντι στον ΟΦΗ

Αρης

Γνώρισε την ήττα με 3-1

Ο Αρης αν και προηγήθηκε με τον Ιντέγε στην αρχή της αναμέτρησης, τελικά γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την 14η αγωνιστική της Super League 1. Οι Κρητικοί κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά με τον Σόουζα στο 71′ και τον Φιγκερέϊδο στο 73′ να βρίσκουν δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12′ με κοντινό πλασέ του Ιντέγε (το τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα) έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 30′ με εξαιρετικό τελείωμα του Βαζ (το πρώτο του εφετινό στη Super League) από το ύψος του πέναλτι.

Το ημίχρονο έληξε δίχως νικητή αλλά στο δεύτερο 45λεπτο, ο ΟΦΗ έγινε αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο φτάνοντας σε μια σπουδαία και δίκαιη επικράτηση.

Η αναγκαστική αλλαγή του Σεμέντο στο α’ ημίχρονο, έφερε… τυχαία στον αγωνιστικό χώρο τον Φερέιρα Σόουζα, ο οποίος στο 71′ χρίστηκε σκόρερ για τον ΟΦΗ (2-1) έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Αρη.

Και προτού προλάβουν να συνέλθουν οι «κίτρινοι» ήρθε και το τελειωτικό χτύπημα από τον Φιγκεϊρέδο στο 73′ έπειτα από θαυμάσια ασίστ του Τσιλιανίδη. Μάλιστα ο Φιγκεϊρέδο είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει στο 77′ αλλά το σουτ που έκανε τράνταξε το δοκάρι.

ΟΦΗ (Σίμος):Σωτηρίου, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Σακόρ, Τσιλιανίδης, Νέιρα, Φιγκεϊρέδο (89′ Μάνος), Βαζ (77′ Στάικος), Σεμέντο (37′ Φερέιρα).

Αρης (Ενινγκ): Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ρόουζ, Σάσα, Μπα, Ματίγια (88′ Τόνσο), Γκάμα (68′ Μαντσίνι), Φετφατζίδης, Λάρσον (79′ Ντιγκινί), Ιντέγε.