Δεν τα κατάφερε ο Αρης απέναντι στον Ολυμπιακό στον Πειραιά

Αρης

Γνώρισε την ήττα με 4-2

Με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση του και τον Ιντέγε να τραυματίζετε στο πρώτο ημίχρονο και να γίνεται αλλαγή, ο Αρης γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 19η αγωνιστική της Super League 1.

Το σκορ άνοιξε στο 22′ με τον Γκιγιέρμε, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Σεμέδο. Δυο λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος, κάνοντας το 2-0 με κοντινή προβολή. Στο 36′ ο Άρης μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Ρόουζ, όμως στο 44′ ο Ομάρ Ελαμπντελαουί επανέφερε τη διαφορά τερμάτων ανάμεσα στις δυο ομάδες στα δυο γκολ, καθώς με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη του σκορ, με τον Βαλμπουενά (στο 64′) να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, από ανατροπή του από τον Βέλεθ. Στο 72′ ο Ρόουζ πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί σουτ του Λάρσον ο οποίος βρισκόταν σε αντικανονική θέση. Στο 82′ το γκολ που σημείωσε ο Ντιγκινί (από πάσα του Λάρσον) μέτρησε και οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν για το τελικό 4-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τσιμίκας, Μπα, Σεμέδο, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (70′ Λοβέρα), Γκιγέρμε (84′ Χριστοδουλόπουλος), Μασούρας, Ελ Αραμπί (80′ Σουντανί).

ΑΡΗΣ: Εμαν, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ (65′ Σόουζα), Δεληζήσης, Μπα, Ματίγια, Μαντσίνι, Φετφατζίδης (65′ Μαρτίνεθ), Λάρσον, Ιντέγε (45′ Ντιγκινί).