Δείχνει έτοιμος ο ΠΑΟΚ, 3-1 την Αντερλεχτ σε φιλικό παιχνίδι

Ικανοποιημένος ο Φερέιρα

Νέο θετικό δείγμα! Σε ρυθμούς Άγιαξ και της αναμέτρησης με την ομάδα του Άμστερνταμ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ  κινείται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος νίκησε 3-1 σε φιλική αναμέτρηση στο Βέλγιο την Άντερλεχτ. Ο Δικέφαλος άφησε την κατοχή της μπάλας, χτύπησε στις αντεπιθέσεις με Άκπομ και Ζαμπά και δικαιώθηκε. Ο Αμπέλ Φερέιρα αποκάλυψε τον τρόπο με τον οποίον σκέφτεται ν’ αντιμετωπίσει τους Ολλανδούς στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Αμπέλ Φερέιρα παρέταξε τον Δικέφαλο με σύστημα 4-4-2, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Πασχαλάκη και τους Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο και Γιαννούλη ως τετράδα στην άμυνα. Το δίδυμο των κεντρικών χαφ ήταν οι Ελ Καντουρί και Μίσιτς.

Στις πτέρυγες οι Ζαμπά και Μπίσεσβαρ, ενώ επιθετικό δίδυμο του ΠΑΟΚ ήταν οι Άκπομ και Πέλκας, με τον τελευταίο να είχε ένα περιφερειακό ρόλο. Στο αποψινό παιχνίδι με τους Βέλγους είδαμε καινούργια στοιχεία στο παιχνίδι του Δικεφάλου, απ’ αυτά που μας έδειξε στα προηγούμενα φιλικά παιχνίδια. Για πρώτη φορά είδαμε την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα να μην έχει κατοχή της μπάλας. Να παίζει πίσω από την σέντρα και να βγαίνει γρήγορα στο τρανζίσιον. Ουσιαστικά ο Δικέφαλος παρουσίασε τον τρόπο παιχνιδιού που θα έχει στις αναμετρήσεις με τον Άγιαξ. Σφιχτός στην άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας, κοντά η γραμμές και γρήγορές αντεπιθέσεις.

Ο ποδοσφαιριστής που καθημερινά κερδίζει τις εντυπώσεις ήταν ο Ζόραν Μίσιτς. Ο Κροάτης μέσος και στο φιλικό με την Άντερλεχτ έδειξε πως διαθέτει ποιότητα, απλά αυτό που του έλειπε το προηγούμενο εξάμηνό ήταν τα παιχνίδια στα πόδια του. Από τα δικά του πόδια βγήκε η κάθετη πάσα στον Πέλκα με τον αρχηγό του Δικεφάλου στο 32ο λεπτό να πλασάρει υποδειγματικά ανοίγοντας το σκορ 1-0.

Εκπληκτικός και ο Λέο Ζαμπά που έκανε πολλές κούρσες με τους αντιπάλους του να τον σταματούν μόνο με φάουλ. Ο Βραζιλιάνος στο ξεκίνημα της σεζόν δείχνει να είναι αρκετά ζεστός και αυτό είναι πολύ θετικό ενόψει των αναμετρήσεων με τον Άγιαξ. Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που είχε τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες οι οποίες ξεκίνησαν από το 2ο μόλις λεπτό της φιλικής αναμέτρησης. Ο Άκπομ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ με το δεξί, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία της Άντερλεχτ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μίσιτς έκλεψε τη μπάλα, όμως το σουτ πέρασε άουτ Στο 15′ ο Γιαννούλης από τα αριστερά έκανε τη σέντρα με τον Άκπομ να βγαίνει στο πρώτο δοκάρι, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε.

Το ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο μέχρι το γκολ του Πέλκα. Κλέψιμο μπάλας στο χώρο του κέντρο και γρήγορες επιθέσεις από τον άξονα. Στο 18ο λεπτό είχαμε το φαλτσαριστό σουτ του Μπίσεσβαρ με το δεξί, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δοκάρι της εστία της Άντερλεχτ.

Η πολύ ζέστη που επικρατούσε στο αθλητικό κέντρο των Βέλγων ήταν ανασταλτικός παράγοντας και για τους 22 ποδοσφαιριστές. Οι 35 βαθμοί θύμιζε περισσότερο Ελλάδα παρά χώρα της κεντρικής Ευρώπης. Στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης είχαμε το πρώτο cooling break, ενώ κάθε φορά που ποδοσφαιριστής έπεφτε στον αγωνιστικό χώρο, οι υπόλοιποι έτρεχαν στους δύο πάγκους για να δροσιστούν. Η μοναδική φάση των γηπεδούχων χάθηκε στο 44′ με τον Σανέ να νικά τον Μπίσεσβαρ στον αέρα, με την κεφαλιά να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπέλ Φερέιρα δεν έκανε κάποια αλλαγή. Διατήρησε την αρχική 11αδα καθώς θέλει να αποκτήσουν οι παίκτες του αγωνιστική συνοχή ενόψει και του πρώτου αγώνα για τα προκριματικά του Champions League με αντίπαλο τον Άγιαξ. Η Άντερλεχτ διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα πιέζοντας την άμυνα του ΠΑΟΚ. Επιθετικά όμως ήταν ακίνδυνη. Ο Δικέφαλος και πάλι ήταν η ομάδα που έκανε φάσεις ενώ πέτυχε και δεύτερο τέρμα πριν συμπληρωθεί μιας ώρας παιχνιδιού.

Στο 51′ οι Ασπρόμαυροι απείλησαν από στημένη φάση με τον Γιαννούλη να εκτελεί απευθείας φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας του Ρουφ. Πέντε λεπτά αργότερα είχαμε μια αντεπίθεση για οσκαρ από τους Θεσσαλονικείς. Ο Ζαμπά, σε μια κατά μέτωπο επίθεση άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο με μια προσποίηση βγάζοντας παράλληλη σέντρα με τον Άκμπομ σε κενό τέρμα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.

Στο τελευταίο 20λεπτό ο Αμπέλ Φερέιρα έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές βγάζοντας τους πλάγιους, αλλά και το δίδυμο της επίθεσης. Ενώ στην συνέχεια είχαμε περισσότερα νέα πρόσωπα στην 11αδα του Δικεφάλου. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μια αδράνεια στην άμυνα έφερε τη μείωση του σκορ. Στο 81′ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Τρεμπέλ, ο Νταντέ έπιασε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας, με την μπάλα μα καταλήγει στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Οι Ασπρόμαυροι πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 83ο λεπτό. Μετά από δυνατό σουτ του Στοχ και την απόκρουση του Ρουφ η μπάλα πήγε στον Γαϊτανίδη και από κοντά σε ανυπεράσπιστη εστία σκόραρε για το τελικό 3-1. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχαμε τον τραυματισμό του Γιαννούλη με τον ΠΑΟΚ μέχρι και την λήξη του να παίζει με 10 παίκτες.

Άντερλεχτ (Βενσάν Κομπανί): Ρουφ, Σαρντέλα, Σάνε, Μίλιτς, Καγέμπε, Κάνα, Σαΐέφ, Βερσάρεν, Κολασέν, Νασρί, Ζέλεμακερς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (76′ Ροντρίγκο), Γιαννούλης, Κρέσπο (76′ Ινγκασον), Βαρέλα, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (76′ Κάτσε), Ζαμπά (70′ Λημνιός), Μπίσεσβαρ (70′ Στοχ), Πέλκας (70′ Γαϊτανίδης), Ακπομ (70′ Σφιντέρσκι).