Εντός έδρας ήττα για τον ΠΑΟΚ κόντρα στην πανίσχυρη Τσέλσι (0-1)

Στην πρεμιέρα των ομίλων Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ανώτερη Τσέλσι ο ΠΑΟΚ που γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1 στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, έχασαν πολλές ευκαιρίες αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.Ακολουθήστε […]

Στην πρεμιέρα των ομίλων

Το δύσκολο έργο του ΠΑΟΚ έγινε… βουνό από πολύ νωρίς. Μόλις στο 7ο λεπτό, η Τσέλσι άνοιξε το σκορ με πλασέ του Γουίλιαν με την μπάλα να περνά κάτω από το σώμα του Πασχαλάκη και να γράφει το 0-1. Το μούδιασμα για τους παίκτες του Λουτσέσκου ήταν μεγάλο και χρειάστηκε αρκετή ώρα ώστε να αρχίσουν να κρατούν μπάλα και να ανεβάζουν την απόδοσή τους, με τους Λονδρέζους όμως να έχουν αρκετές καλές ευκαιρίες ως το τέλος του πρώτου μέρους, με πιο μεγάλη αυτή στο 38΄ με τον Πέδρο, ενώ και ο Μοράτα ήταν συνεχή απειλή για την άμυνα του “Δικεφάλου”. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να είναι διαφορετική αν ο Ισπανός διαιτητής καταλόγιζε πέναλτι στις καθυστερήσεις στο κράτημα του Μαουρίσιο από τον Μπάρκλεϊ.

Και στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ήταν πολύ ανώτερη, έψαξε το γκολ, πίεσε πολύ, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Οσο περνούσε ο χρόνος και με τον κόσμο να δίνει ώθηση, ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να “κλέψει” το ματς με γρήγορες επιθέσεις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι απειλητικές προσπάθειες δεν έφεραν τη μεγάλη φάση κι έτσι έμεινε το 0-1.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Χατσερίντι, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Μαουρίσιο, Ζαμπά (82΄ Μπίσεσβαρ), Σάκχοφ (69΄ Πρίγιοβιτς), Ελ Καντουρί, Πέλκας (62΄ Πέλκας).

ΤΣΕΛΣΙ: Kέπα,  Ζαπακόστα, Ρούντιγκερ, Κρίστιανσεν, Αλόνσο (65΄ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο (65΄ Φάμπρεγκας), Καντέ, Γουίλιαν, Μπάρκλεϊ, Πέδρο, Μοράτα (80΄ Ζιρού).