Επιστροφή στις νίκες για τον Αρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Αρης ΑΕΚ

Κέρδισε τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Άρης στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης, τον οποίο τελικά κέρδισε με 2-1 για τη 10η αγωνιστική της Super League 1. Μια σημαντική νίκη για τους «κίτρινους» στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η καθολική υπέροχη των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και το οτι προηγήθηκαν με δυο γκολ κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα και διώχνοντας το άγχος, δεν στάθηκαν αρκετά όμως. Ο Άρης δέχτηκε γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και η εικόνα του αγώνα αλλάζει στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος και πίεσε τον Άρη που οι παίκτες του ξέχασαν να κατέβουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής Κατσικογιάννης απέβαλε τον Έμαν στο 90′, δεν έκανε όμως το ίδιο και στο 23ο λεπτό, όταν και ο Ματρικάρντι σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι, για να ανακόψει επίθεση του Άρη, ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα.

Ο Γιώργος Δεληζήσης ήταν το μοναδικό νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα του Άρη, στη θέση του τραυματία Φραν Βέλεθ. Αντίθετα, ο Μίχαελ Ένινγκ δεν προχώρησε σε άλλες αλλαγές- παρά τις δοκιμές που έκανε στις προπονήσεις, κυρίως στη μεσαία γραμμή- σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο. Με το ίδιο σύστημα (4-2-3-1) παρέταξε την ομάδα του και ο Μπόρχα Χιμένεθ, με τον Μπαράλες στη κορυφή της επίθεσης.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και πήρε από το πρώτο λεπτό τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ιντέγε στο 2′ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντιγκινί, όμως με τη εικόνα που είχε το παιχνίδι όλα έδειχναν οτι ήταν θέμα χρόνου οι γηπεδούχοι να σκοράρουν. Κάτι που έγινε στο 5ο λεπτό, όταν και μετά από κόρνερ του Ματίγια από αριστερά ο Σάσα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Αστέρα Τρίπολης.

Οι παίκτες του Άρη συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησαν και αλλες ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλα γκολ, με πιο χαρακτηριστικές αυτές των Φετφατζιδη στο 13′ και του Ντιγκινί στο 26′. Ήταν τόσο ξεκάθαρη η υπέροχη του Άρη στον αγωνιστικό χώρο, που ανάγκασε τον προπονητή του Αστέρα Τρίπολης να κάνει αλλαγή μόλις στο 28ο λεπτό. Συγκεκριμένα, απέσυρε στον πάγκο τον Ματρικάρντι -που θα έπρεπε να αποβληθεί στο 23′ όταν και σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι, έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα- και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φερνάντεθ.

Οι γηπεδούχοι …απάντησαν στη κίνηση του τεχνικού του Αστέρα Τρίπολης με ένα πολύ όμορφο γκολ. Στο 34ο λεπτό ο Ρόουζ ξεκίνησε μια κούρσα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Άρη, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε μια καταπληκτική πάσα στον Ντιγκινί, που διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν με τον Άρη να έχει ενα σημαντικό προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στη πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία. Ο Μαρκ
Φερναντεθ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Λουίς Φερνάντεθ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια στην άμυνα του Άρη.

Η εικόνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο μισό του αγώνα. Οι παίκτες του Άρη ήταν λες και μπήκαν υπνωτισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 51ο λεπτό, μάλιστα, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Μουναφο σούταρε δυνατά έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Ρόουζ απομάκρυνε με τα πόδια σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπαράλες θα χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν μπερδεύτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Μαρκ Φερναντεθ.

Ο Ένινγκ ήταν έξαλλος με την εικόνα της ομάδας του και θέλησε να αλλάξει τα πράγματα. Στο 71ο λεπτο πέρασε στο παιχνίδι τον Μπα στη θέση του Γκάμα ,με τον Σάσα να προωθείται και να αναλαμβάνει ρόλο επιτελικού μέσου. Η είσοδος του Γάλλου και η άνοδος στην απόδοση του Φετφατζίδη βοήθησαν τον Άρη να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ο Γερμανός τεχνικός έκανε έξι λεπτά αργότερα και δεύτερη αλλαγή με τον Τόνσο να περνάει στη θέση του Φετφατζιδη.

Στο 90ο λεπτό του αγώνα ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Έμαν.Ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε με τα χέρια τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής Κατσικογιάννης έδειξε αρχικά κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια με τη βοήθεια του VAR εδείξε κόκκινη. Ο 19χρονος Τσιλιγγίρης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση στα τελευταία λεπτά σώζοντας την ομάδα του.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (79’ Τόνσο), Ντιγκινί (90+2’ Τσιλιγγίρης), Γκάμα (71’ Μπα), Ιντέγε.

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι (29’ Φερνάντεθ Μπ.), Τασούλης, Βαλιέντε, Μουνάφο (58’ Σίτο), Καπίγια, Φερνάντεθ Μ. (65’ Ριέρα), Φερνάντεθ Λ., Μπαράλες.