Eurobasket: Νέα απώλεια για την Εθνική

Εχασε και από τη Σλοβενία με 72-78

Βελτιωμένο πρόσωπο έδειξε η Εθνική ομάδα μπάσκετ αλλά δεν απέφυγε την ήττα από τη Σλοβενία με 72-78 στην τρίτη αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ.

Η Ελλάδα προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο με οκτώ πόντους (58-52 στο 29΄) αλλά στα τελευταία λεπτά «κόλλησε» επιθετικά, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της. Πλέον, στους δύο αγώνες που απομένουν με Φιλανδία και Πολωνία πρέπει να κάνει τουλάχιστον μια νίκη που πιθανότατα θα είναι αρκετή για να της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20 (7/16 σουτ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10 (10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο.