«Γιόρτασε» και στο Βόλο ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ

Κέρδισε με 2-0

Με δύο τέρματα των εορταζόντων, Δημήτρη Λημνιού και Δημήτρη Πέλκα, ο ΠΑΟΚ πήρε μία άνετη νίκη με 2-0 επί του ΝΠΣ Βόλου στο Πανθεσσαλικό, που έγινε “ασπρόμαυρο” από περίπου 7.000 οπαδούς του.Οι “ασπρόμαυροι” διεύρυναν το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα και παίρνοντας άλλους τρεις βαθμούς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League έφτασαν τους 20, περιμένοντας το αυριανό (27/10) αποτέλεσμα του ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΕΚ.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο παιχνίδι. Άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, σε φάση που ξεκίνησε από υπέροχη πάσα του Στοχ με τακουνάκι στον Γιαννούλη, ο οποίος έβγαλε την ασίστ με σέντρα στον Λημνιό που σκόραρε για δεύτερο σερί ματς και πάλι με κεφαλιά. Δημήτρης την ασίστ, Δημήτρης το γκολ και αφιέρωση στον Δημήτρη Πέλκα που ήταν στον πάγκο. Όλα αυτά, ανήμερα του Αγίου Δημητρίου, με τους τρεις ποδοσφαιριστές να το γιορτάζουν…

Το δεύτερο γκολ το πέτυχε ο επίσης εορτάζων, Δημήτρης Πέλκας, με εκπληκτική εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα στο 74ο λεπτό. Το πέναλτι το κέρδισε ο Λημνιός, που σε ακόμη ένα ματς ήταν εξαιρετικός. Γενικότερα ο Δικέφαλος έδειξε την ανωτερότητά του, είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και πήρε μία άνετη νίκη μπροστά στον κόσμο του που ταξίδεψε στο Βόλο και το χάρηκε. Στα αξιοσημείωτα και η συμμετοχή του Βιεϊρίνια, για δεύτερη φορά μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Τσίκα, Δημόπουλος, Φερράρι, Μαξ Αγκούστο, Τσοκάνης, Τόρες, Ατιάτ (54’ Μάντζης), Ζοάο Ράφαελ, Γέντρισεκ.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλη, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός (82’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Στοχ (64’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (75’ Άκπομ).