Οι γυναίκες του ΠΑΟΚ κατέκτησαν το κύπελλο στο χάντμπολ

Για 2η συνεχόμενη χρονιά

Για 2η συνεχόμενη χρονιά, οι γυναίκες του ΠΑΟΚ κατέκτησαν το κύπελλο Ελλάδας στο χάντμπολ, επικρατώντας της Νέας Ιωνίας με 27-19, στο «Φιλίππειο Γυμναστήριο» της Βέροιας.

Στο ξεκίνημα του τελικού οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ Mateco να έχει όμως σταθερό προβάδισμα και στο 15’ προηγούταν με 6-5. Σε εκείνο το σημείο με ένα ξέσπασμα, ο Δικέφαλος με 6-0 σερί προηγήθηκε με 12-5 στο 25’, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 12-6. Πρωταγωνίστρια η δεύτερη τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Mateco Εμμανουέλα Τσικνάκη, η οποία απέκρουσε δύο πέναλτι.

Οι παίκτριες του Δημήτρη Πελεκίδη ήταν απόλυτες πρωταγωνίστριες και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με τις Ζυγούρα, Γκάτζιου ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά (17-9). Με την Χατζηπαρασίδου ο Δικέφαλος πήγε στο +10 (21-11) στο 46’. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν διαδικαστικά. Στη λήξη του αγώνα ο πίνακας έγραφε 27-19 και τα κιρίτσια του Δικεφάλου πανηγύρισαν την κατάκτηση του κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΟΚ – Νέα Ιωνία: 27-19

Ημίχρονο: 12-5

Φωτογραφίες- Βίντεο: paok24.gr