Οι γυναίκες του ΠΑΟΚ συνέτριψαν τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ!

Οι «ασπρόμαυρες» επιβλήθηκαν με 3-0

Θριαμβευτής βγήκε ο ΠΑΟΚ από το ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της VolleyLeague γυναικών, καθώς κέρδισε με 3-0 σετ.

Οι παίκτριες του Μίχαλ Μάσεκ μείωσαν τη διαφορά της από τις «πράσινες» στους 3 πόντους (24 έναντι 27) και κάλυψαν και το σκορ του πρώτου αγώνα, καθώς, εκεί, είχαν χάσει με 3-2 σετ.

Οι αθλήτριες του «Δικεφάλου του Βορρά» μπήκαν καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα και με όπλο το καλό σερβίς προηγήθηκαν με 1-0 σετ και 25-12.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 20-18 όμως με σέρβερ την Εύα Χαντάβα ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 23-20, για να τελειώσει το σετ με επίθεση η Κλαούντια Κατσορόφκσα για το 25-23.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 15-10, όμως οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 20-20 με μπλοκ της Ντάρια Έρτσεν στην Μαρία Οικονομίδου. Ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 23-22 μετά από υπέρβαση της Άννας Καλαντάτζε, με την αρχηγό Εύα Χαντάβα να τελειώνει το ματς πετυχαίνοντας τον 18ο πόντο της για το τελικό 25-23 και 3-0 σετ.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχε και η Σλοβένα διαγώνια του ΠΑΟΚ Ντάρια Έρτσεν (15π.), ενώ από τον Παναθηναϊκό η Μόνικα Πότοκαρ σταμάτησε στους 15.

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-23, 25-23)

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Πηγή κεντρικής φώτο: InTime