Ηττα για τον Αρη στη Νορβηγία (3-0)

Γιάννης Φετφατζίδης Αρης

Πολύ δύσκολο το έργο στη ρεβάνς

Την ήττα με 3-0 γνώρισε στη Νορβηγία από τη Μόλντε στο πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι για το Europa League. Οι “κίτρινοι” αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, δεχόμενοι δύο τέρματα στο πρώτο μέρος. Για περίπου μία ώρα στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27΄ με πλασέ του Έικρεμ μετά από ωραίο συνδυασμό. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κουέστα έκανε τραγικό λάθος και μετά από μια μικρή περιπέτεια ο Χέσταντ διαμόρφωσε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αρης έμεινε με 10 παίκτες στο 63΄ όταν ο Βέλεθ είδε την κόκκινη κάρτα για παρατεταμένο κράτημα φανέλας, αποτρέποντας στον αντίπαλό του να μπει στην περιοχή και να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ. Στο 88΄ ήρθε και το τελικό σκορ μετά από σουτ του Ελιγκσον.

Μόλντε: Κράνινξ, Χάραλντσεϊντ, Μπιόρνμπακ, Γκάμπριελσεν, Χάουγκεν, Χουσαΐν (74΄ Ελιγκσον), Άουρσνες, Χέσταντ (93΄ Μόστρεμ), Έικρεμ, Ομοϊγιουάνφο (85΄ Κνούτζο), Τζέιμς.

Πολύ δύσκολο το έργο στη ρεβάνς: Κουέστα, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Μπάσα (68΄ Δεληζήσης), Σάσα, Ματίγια, Ντιγκινί, Ιντέγε (81΄ Λάρσον), Τόνσο (74΄ Φετφατζίδης).