Καλά στοιχεία από τον ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό της σεζόν

Γνώρισε την ήττα από την Αλκμααρ

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας ηττήθηκε από την Αλκμααρ 1-0 σε αγώνα που έγινε στο γήπεδο της κωμόπολης Απελντορν, παρουσία Ελλήνων της Ολλανδίας και της Γερμανίας.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο μέρος με πολύ τρέξιμο και πρέσινγκ ενώ είχε δυο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Στο 12′ από πάσα του Ελ Καντουρί στον Άκπομ, ο τελευταίος σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, οι Ολλανδοί στην δεύτερη τελική τους βρήκαν δίχτυα με τον Στενγκς (43’) και άλλαξαν τις ισορροπίες.

Το ματς δεν ήταν το ίδιο καλό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι πολλές αλλαγές επηρέασαν και τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα κύμα πίεσης που δέχτηκε στα πρώτα λεπτά (χωρίς να δεχτεί πάντως φάσεις) αντέδρασε και πήρε την μπάλα στα πόδια ωστόσο του έλειψαν επίσης οι ευκαιρίες.

Επόμενο παιχνίδι είναι στις 6 Ιουλίου απέναντι στην Νόρτζελαντ.