«Λύγισε» στο τέλος του αγώνα ο Ηρακλής

Ηττα με 79-65 από τον Ηφαιστο

Ο Ηρακλής πλήρωσε τα λάθη του στο τέλος της αναμέτρησης με τον Ήφαιστο και τελικά γνώρισε την ήττα με 79-65 για την 12η αγωνιστική της Basket League.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Ήφαιστος, που πήρε τρίποντα από τους Χάμοντς – Πελεκάνο για το 6-2, έκανε θραύση στο επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευθεί. Το 14-11 στο 8′ έμοιαζε κολακευτικό για τον Ηρακλή που είχε έκτελέσει έξι σουτ (17 οι γηπεδούχοι), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-15 και τις δύο ομάδες να έχουν 11 λάθη. Το ματς ήταν ντέρμπι, αρκετά σκληρό σε κάποιες στιγμές του, όμως ο Ηρακλής ήταν στο ματς, ο Οκερεαφόρ κι ο Καββαδάς τον έβαλαν μπροστά (28-29 στο 17′) και τον κράτησαν εκεί στο ημίχρονο (33-34) με τον Καστρίτη να βρίσκει 18 πόντους στη ρακέτα και την ομάδα του να έχει max προβάδισμα ενός πόντου.

Ντέιβις και Σούλερ μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο (35-39), ο Κακαρούδης έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 39-46 στο 26′ και ο Ηρακλής έδειξε να ελέγχει πλέον για τα καλά το ματς, μέχρι οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα 9-0 για το προβάδισμα (51-50) στο 32′. Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου όταν ο Λιτλ, ο Έβανς έγραψε το 66-57, για να βάλει ο Σταμάτης τρίποντο για το 69-58 στο 38′. Ο Ηρακλής δεν είχε άλλες δυνάμεις, ο Σταμάτης έβαλε και λέι-απ για το 71-58 και εκεί κρίθηκε οριστικά η αναμέτρηση με τον Οκερεαφόρ να είναι ο μοιραίος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης εξαιτίας των λαθών του στα κρίσιμα του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 33-34, 43-50, 79-65

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Έβανς 16 (8/12 δίποντα, 13 ριμπάουντ), Σμιθ 3 (1/6 σουτ), Πελεκάνος 10 (1), Τσαϊρέλης 2, Χάμοντς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μολντοβεάνου 7 (1), Σταμάτης 18 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Χαριτόπουλος 4, Μούρτος, Λιτλ 12 (2)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 3 (1), Καββαδάς 8 (11 ριμπάουντ), Σούλερ 20 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνλαν 9 (3/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 7 (2 ασίστ, 4 λάθη), Κακαρούδης 3 (1), Ζάρας 4 (1), Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς