Νίκη με 2-1 του ΠΑΟΚ επί της Βασιλείας – Ανοικτοί λογαριασμοί για τη ρεβάνς

Με σκόρερ Κάνιας και Πρίγιοβιτς Νίκησε αλλά δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Βασιλείας με 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα δεν αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς επιτρέπει στους Ελβετούς να είναι “ζωντανοί” στη μάχη της […]

Με σκόρερ Κάνιας και Πρίγιοβιτς

Νίκησε αλλά δεν το χάρηκε όσο θα ήθελε. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Βασιλείας με 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Ωστόσο, το τελικό αποτέλεσμα δεν αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς επιτρέπει στους Ελβετούς να είναι “ζωντανοί” στη μάχη της πρόκρισης. Ο “Δικέφαλος” πέτυχε δύο όμορφα τέρματα, ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο όταν έκανε πολλές φάσεις, αλλά στοίχισε μια ολιγωρία της άμυνας και του τερματοφύλακα.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να έχουν χώρους και δημιούργησαν δύο καλές φάσεις. Σταδιακά ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει στροφές και ήρθε το 32ο λεπτό όταν ο Κάνιας πήρε το “ριμπάουντ” μακριά από τη μεγάλη περιοχή επιχείρησε το μακρινό σουτ το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα της Βασιλείας, σημειώνοντας ένα φανταστικό γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέκου ήταν πολύ καλύτερη και δημιούργησε έξι-επτά καλές φάσεις, ενώ παράλληλα σταματούσε τις επιθέσεις των Ελβετών. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο δεύτερο τέρμα στο 80ο λεπτό με ωραίο γυριστό σκαστό σουτ του Πρίγιοβιτς και ο ενθουσιασμός “χτύπησε κόκκινο”.

Ενάμιση λεπτό όμως αργότερα, η Βασιλεία κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τη μοναδική τελική της προσπάθεια στο δεύτερο 45λεπτο με κεφαλιά του Αγιέτι και ολιγωρία του τερματοφύλακα. Στο χρόνο που απέμεινε ο ρυθμός του αγώνα “πάγωσε” και το τελικό αποτέλεσμα αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λημνιός (Σάχοφ 90′), Ζαμπά (Ελ Καντουρί 72′), Πέλκας, Πρίγιοβιτς (Ουάρντα 83′).

Βασιλεία: Όμλιν, Φράι, Ζούφι, Στόκερ, Ριβέρος, Σούτσι, Ομπερλίν (Καλουλού 62′), Ντιέ, Αγέτι, Μπαλάντα, Πετρέτα (Κάιζερ 44′).