Ο Τζόκοβιτς νικητής στο Γουίμπλεντον σε μυθικό τελικό

Τζόκοβιτς

Σχεδόν πέντε ώρες διήρκεσε ο αγώνας με τον Φέντερερ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς λύγισε τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-2 στο τάι μπρέικ σ’ έναν τελικό διαφήμιση, το μεγαλύτερο σε χρόνο στην ιστορία του τουρνουά (4 ώρες και 55 λεπτά), και κατέκτησε το Γουίμπλεντον για δεύτερη σερί χρονιά και για πέμπτη συνολικά (2011, 2014, 2015, 2018, 2019).

Ο Σέρβος κέρδισε για 3η φορά σε τελικό τον Ελβετό, έγραψε ιστορία και έχει πλέον 5 τίτλους στο φημισμένο τουρνουά της Μεγάλης Βρετανίας.

Το ματς ξεκίνησε με τους δύο θρύλους του τένις να κρατούν το σερβίς τους. Πιο κοντά στο μπρέικ έφτασε ο Φέντερερ, αλλά τελικά το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί όπου ο Τζόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Ελβετού κι έκανε το 1-0. Ο Φέντερερ βρέθηκε στο 5-3 αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο κι έτσι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Το δεύτερο σετ είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ο Φέντερερ ήταν εξαιρετικός, βρέθηκε με συνοπτικές διαδικασίες στο 4-0 και τελικά έκανε το 1-1 με 6-1 στα γκέιμς. Ο Ελβετός έκανε τρία μπρέικ στη διάρκεια του δεύτερου σετ, ενώ στο διάστημα αυτό είχε 30 winners έναντι μόλις 6 του Σέρβου. Παράλληλα, είχε ήδη 8 άσους έναντι 4 του Τζόκοβιτς και είχε καταφέρει να φέρει τον τελικό στην ισοπαλία παρά τα περισσότερα νταμπλ φολτς (4 έναντι 3) και τα περισσότερα αβίαστα λάθη (18 έναντι 16).

Το τρίτο σετ είχε ίδια εικόνα με το πρώτο. Ο Φέντερερ κρατούσε πιο εύκολα το σερβίς του, αλλά το ίδιο έκανε -έστω και με δυσκολία- ο “Νόλε”. Κάπως έτσι, το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο Σέρβος είχε ξανά τον απόλυτο έλεγχο και κατάφερε να κάνει το 2-1.

Η απάντηση του Ελβετού ήταν άμεση. Μπήκε εξαιρετικά στο τέταρτο σετ, βρέθηκε μπροστά με 5-2 αλλά ο Σέρβος έμεινε ζωντανός με break (5-3). Μέχρι εκεί, όμως, ο Φέντερερ δεν έχασε και το δεύτερο γκέιμ που σέρβιρε για το σετ και κατάφερε να στείλει τον τελικό σε 5ο σετ. Ο πρώτος τελικός Γουίμπλεντον από το 2014 που κρίθηκε σε 5ο σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο σετ. Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν καλά, κράτησαν το σερβίς τους, αλλά ο Σέρβος πήρε το 6ο γκέιμ, βρέθηκε μπροστά με 4-2 και απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα. Ο Ελβετός, όμως, απάντησε άμεσα. Έκανε το μπρέικ κι έπειτα κράτησε το σερβίς του, με αποτέλεσμα να φέρει το σετ στο 4-4. Κι έκτοτε οι δύο τους πήγαιναν χέρι χέρι. Ο Φέντερερ έκανε το μπρέικ, βρέθηκε στο 8-7, αλλά έχασε το σερβίς του και παράλληλα έχασε την ευκαιρία να πάρει τον τίτλο (8-8). Τελικά, φτάσαμε στο 12-12, καθώς κανένας δεν κατάφερε να πάρει διαφορά δύο σετ κι έτσι ο νικητής κρίθηκε στο τάι μπρέικ του 5ου σετ. Πρώτη φορά στην ιστορία του Γουίμπλεντον που συνέβη κάτι τέτοιο…

Όπως και στα δύο προηγούμενα τάι μπρέικ, ο Σέρβος ήταν πιο δυνατός και στο τέλος κατάφερε να φτάσει στον τίτλο με 7-3!