Στους “8” η Ουρουγουάη με σούπερ Καβάνι!

Κόντρα στη Γαλλία στην επόμενη φάση Mετά το απολαυστικό παιχνίδι της Αργεντινής με την Γαλλία, εξίσου ενδιαφέρον είχε και το άλλο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Πορτογαλία, με την Σελέστε να παίρνει σπουδαία πρόκριση με 2-1, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντισον Καβάνι.  Στο πρώτο ημίχρονο η Ουρουγουάη «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο και μάλιστα […]

Κόντρα στη Γαλλία στην επόμενη φάση

Mετά το απολαυστικό παιχνίδι της Αργεντινής με την Γαλλία, εξίσου ενδιαφέρον είχε και το άλλο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα στην Ουρουγουάη και την Πορτογαλία, με την Σελέστε να παίρνει σπουδαία πρόκριση με 2-1, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντισον Καβάνι.  Στο πρώτο ημίχρονο η Ουρουγουάη «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο και μάλιστα στην πρώτη της επίσκεψη στα «καρέ» της Πορτογαλίας, άνοιξε το σκορ στο με γκολ του Καβάνι. Ο Επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν μπήκε στην περιοχή και με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σουάρες έκανε το 1-0 στο 7′.

To ημίχρονο κύλισε υποτονικά καθώς οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο κέντρο του γηπέδου χωρίς να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στις δύο περιοχές. Στο δεύτερο 45λεπτο το σκηνικό…ανατράπηκε με τους Πορτογάλους να απαντούν στο τέρμα του Καβάνι μετά από στατική φάση. Στο 55′ κέρδισαν κόρνερ, ο Πέπε πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και ο άλλοτε αμυντικός της Ρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Βέβαια η χαρά των Πορτογάλων δεν κράτησε για πολύ καθώς επτά λεπτά αργότερα η Σελέστε βγήκε στην αντεπίθεση με τον Καβάνι να πλασάρει για το 2-1 παγώνοντας για δεύτερη φορά την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Oι Πορτογάλοι πίεσαν χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Ουρουγουάη (Οσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κάσερες, Γοδίν, Χιμένες, Λασάλτ, Τορέιρα, Βεσίνο, Νάντες (80′ Σάντσες), Μπετανκούρ (63′ Κριστιάν Ροδρίγες), Σουάρες, Καβάνι (74′ Στουάνι).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Φόντε, Ρικάρντο Περέιρα, Γκερέιρο, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα (65′ Κουαρέσμα), Ζοάο Μάριο (85′ Μανουέλ Φερνάντες), Μπερνάρντο Σίλβα, Γουέντες (74′ Αντρέ Σίλβα), Ρονάλντο.

Τα γκολ: Καβάνι 7′ 62′-Πέπε 55′