Πανάξιος Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ

Επαιξε σαν πρωταθλητής και νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ Κυρίαρχος από το 1ο έως το τελευταίο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν η καλύτερη ομάδα κατακτώντας πανάξια τον τίτλο.Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική θεματολογία με το […]

Επαιξε σαν πρωταθλητής και νίκησε με 2-0 την ΑΕΚ

Κυρίαρχος από το 1ο έως το τελευταίο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η ομάδα του Λουτσέσκου ήταν η καλύτερη ομάδα κατακτώντας πανάξια τον τίτλο.

Η κυριαρχία του ΠΑΟΚ ήταν εμφανής από την αρχή. Με ορθολογικό ποδόσφαιρο είχε την κατοχή της μπάλας και άρχισε να ανεβάζει στροφές όσο περνούσε ο χρόνος. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν του Μπίσεσβαρ στο 15΄ με το σουτ να καταλήγει άουτ. Στο 24΄ ο ίδιος παίκτης κέρδισε το καθαρό πέναλτι με τον Μπακάκη. Την εσχάτη τον ποινών ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς με τον Μπάρκα να αποκούσει εντυπωσιακά. Αυτό δεν κατέβαλε τον ΠΑΟΚ που συνέχισε να έχει τα ηνία κι έχασε νέα ευκαιρία με τον Πέλκα στο 32΄ και τρία λεπτά μετά με τον Κάμπος.

Ιδια εικόνα και στην έναρξη του β΄ μέρους, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να είναι ανώτερη και να φτάνει μια ανάσα από το 1-0 στο 50΄ με τον Πρίγιοβιτς να πλασάρει τον Μπάρκα που και πάλι είπε “όχι”. Η δικαίωση ήρθε στο 65΄, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί αριστοτεχνικά το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η διαχείρηση από πλευράς ΠΑΟΚ ήταν υποδειγματική, μη δίνοντας στην ΑΕΚ το δικαίωμα να απειλήσει. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Πέλκα να πλασάρει στην άδεια εστία έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Πρίγιοβιτς.