Πέρασε και από το Ηράκλειο ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ

Διατήρησε το αήττητο του

Με γκολ του Μίσιτς στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για τη 10η αγωνιστική της Super League 1 και πέρασε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Κόντρα στον αήττητο για 45 (πλέον) ματς «δικέφαλο του βορρά» ο ΟΦΗ γνώρισε την πρώτη του ήττα, με τους Θεσσαλονικείς να επικρατούν με 1-0 με μια γκολάρα του Μίσιτς. Ο Κροάτης ήταν ο μόνος που κατάφερε να νικήσει τον ανίκητο ως εκείνη την στιγμή Σωτηρίου και να δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του που πλέον έφτασε τους 24 αφήνοντας τον Ολυμπιακό στους 23, με τους Πειραιώτες να παίζουν αύριο με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Οι Κρητικοί από την άλλη έμειναν στους 16 και την 4η θέση, όσους έχει και η Ξάνθη που αύριο υποδέχεται τον Πανιώνιο στα Πηγάδια.

Remaining Time-0:01FullscreenUnmuteThe video playback was aborted due to a corruption problem or because the video used features your browser did not support.

Ημίχρονο ΠΑΟΚ-Σωτηρίου

Το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά ήταν μια μάχη ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Σωτηρίου. Οι Θεσσαλονικείς στο διάστημα αυτό κατάφεραν να δημιουργήσουν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα των Κρητικών να σταματάει και τις τρεις με εντυπωσιακές επεμβάσεις και ειδικά αυτή στην κεφαλιά του Ελ Καντουρί στο 26′. Όχι πως στο 22′ που νίκησε τον Λημνιό και στο 37′ που νίκησε τον Μπίσεσβαρ δεν είχε φοβερές αντιδράσεις. Από την πλευρά του ο ΟΦΗ ναι μεν είχε καλή κυκλοφορία, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Ζίβκοβιτς που όταν χρειάστηκε στο 15′ έδιωξε (έστω και όχι τόσο καλά).

Στο δεύτερο ημίχρονο αρχικά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν δυνατά, αλλά ουσιαστικά όλα τελείωσαν στην φάση του 56′. Στο λεπτό αυτό ο Μίσιτς πήρε την μπάλα από τον Λημνιό και με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον ανίκητο ως εκείνη την στιγμή Σωτηρίου, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Ένα γκολ που οι Θεσσαλονικείς κράτησαν με ευκολία, ενώ φωνάζουν και δικαίως όπως φάνηκε στο ριπλέι (ισχύει πως αρχικά έκανα λάθος και έγραψα πως δεν ήταν γιατί δεν είχα δει καλά το ριπλέι και νόμιζα πως υπήρξε σπρώξιμο) στην φάση του 70′ με τον Νέιρα να ρίχνει μπουνιά στον Σφιντέρσκι και να δέχεται την κίτρινη αντί της κόκκινης κάρτας. Ο Σωτηρίου στο 77′ νίκησε και το Ελ Καντουρί στο τετ α τετ, με την φάση αυτή να είναι και η τελευταία στον αγώνα του Γεντί Κουλέ.