Πέρασε στο «θρίλερ» η Αγγλία

Τρίτο εισιτήριο για τους «8» που κρίθηκε στα πέναλτι. Η Αγγλία πήρε το τελευταίο εισιτήριο απέναντι στην Κολομβία που πάλεψε αλλά στάθηκε άτυχη στην διαδικασία των πέναλτι. Στην επόμενη φάση περιμένει ήδη η Σουηδία.Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική θεματολογία με το κύρος του Thes.gr Όπως έχουμε συνηθίσει στη φετινή διοργάνωση το πρώτο ημίχρονο […]

Τρίτο εισιτήριο για τους «8» που κρίθηκε στα πέναλτι.

Η Αγγλία πήρε το τελευταίο εισιτήριο απέναντι στην Κολομβία που πάλεψε αλλά στάθηκε άτυχη στην διαδικασία των πέναλτι. Στην επόμενη φάση περιμένει ήδη η Σουηδία.

Όπως έχουμε συνηθίσει στη φετινή διοργάνωση το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς γκολ. Οι Άγγλοι είχαν κατοχή χωρίς όμως ιδέες για κάτι ουσιαστικό, ενώ η Κολομβία αμυνόταν σθεναρά. Στο 55′ ο Κάρλος Σάντσες κράτησε τον Χάρι Κέιν μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι. Ο επιθετικός της Τόττεναμ σκόραρε το έκτο γκολ στη διοργάνωση, για το 1-0, σκορ που έμοιαζε αρκετό για να… καθαρίσει την «μπουγάδα».

Η Κολομβία πίεσε τα τελευταία λεπτά και στις καθυστερήσεις έγραψε ένα ακόμα δραματικό τέλος στην πρώτη φάση των νοκ άουτ αγώνων. Στο 93′ ο Κουαδράδο έκανε το κόρνερ, ο Γερί Μίνα έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1. Μια ακόμη παράταση  ξεκινούσε,  αλλά…γκολ δεν ήρθε ποτέ. Το τελευταίο εισιτήριο για τους «8» θα κρινόταν στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι παίκτες του Σάουθγκειτ βρήκαν δίχτυα με τον Πίκφορτ να πιάνει δύο πέναλτι με τους Κολομβιανούς να χάνουν τελικά 4-3.