«Πλήρωσε» τα λάθη του ο Αρης

Βαριά ήττα στο «Γ. Καραϊσκάκης» από τον Ολυμπιακό με 4-1

Ο Αρης δεν κατάφερε να συνεχίσει το αήττητο σερί του για 7η αγωνιστική καθώς ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 4-1 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής, σε ένα παιχνίδι που το τελικό αποτέλεσμα τον αδικεί.

Από την άλλη, οι «ερυθρόλευκοι» γιόρτασαν με τον καλύτερό τρόπο τα 94α γενέθλιά τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μαγική εικόνα, με αρκετές χαμένες ευκαιρίες για τους «κιτρινόμαυρους» και δύο γκολ σε τρεις τελικές για τους γηπεδούχους. Ο Μαρτίνες έβαλε ξανά στο ματς τον Άρη, μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων. Το τελικό 4-1, γράφτηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Αρη να γνωρίζει βαριά ήττα.

Για την ομάδα του Μαρτίνς σκόραραν οι Μασούρας (27′), Ποντένσε (35′, 75′) Γκερέρο (90′). Για τον Αρη είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μαρτίνες (74′).

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Μιράντα, Ομάρ, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Φορτούνης (84΄Καμαρά), Ποντένσε, Μασούρας (70΄Ανδρούτσος), Χασάν (62΄Γκερέρο).

ΑΡΗΣ (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Ματίγια (78΄Μπάσα), Σιώπης, Λάρσον, Ματέο, Φετφατζίδης (57΄Μαρτίνες), Γιουνές.