Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων στο Βόλο

Με 82-74 τη Λετονία

Με αρκετό άγχος και προβλήματα στην άμυνα η Εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων τελικά κατάφερε να κερδίσει με 82-74 τη Λετονία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βόλο. Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13 πόντους διαφορά αρκετές φορές, έβλεπε σταθερά την πλάτη της Λετονίας επί 32 λεπτά, στο τέλος όμως έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε άμυνα και επικράτησε με 82-74, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε να αλλάξει ο ρυθμός του αγώνα και να μην ξεφύγουν περισσότερο οι Λετονοί στο σκορ. Ο παίκτης του αγώνα, πάντως, ήταν ο Άρης Σωτηρίου, ο οποίος πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ. Καθοριστική ήταν επίσης και η συμβολή του Χρυσοβαλάντη Κουρτίδη (13 πόντοι), όπως και του Φώτη Γεωργαλά (10 πόντοι). Η νίκη, βέβαια, δεν κρύβει κάτω από το χαλί το μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα. Η Εθνική δέχτηκε 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο από μία ομάδα που στα παιχνίδια προετοιμασίας δεν έβαλε πάνω από 72 και είχε μεγάλο πρόβλημα επί 25-26 λεπτά στα ριμπάουντ και γενικά στο λόου ποστ. Όταν το πρόβλημα αυτό διορθώθηκε (με τους μαχητές Σωτηρίου, Γεωργαλά στην φροντ λάιν), η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Υπέρ της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 45-46, 60-63, 82-74.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 12 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ), Κουρτίδης 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Καράμπελας 8 (2/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Νικολαΐδης 17 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Κλωνάρας 8, Γεωργαλάς 10, Ρογκαβόπουλος 8 (4/14 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 4, Σταυρακούκας 2, Τσάμης.

ΛΕΤΟΝΙΑ (Φελντμάνις): Ράμζα 2 (6 ριμπάουντ), Βούτσινς, Κιλπς 18 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10 ασίστ, 7 λάθη), Κρούμινς 7 (1), Ατανάσοβς 2, Μπέρζε 9 (2), Στραουτμάνις 6 (2), Στάινμπεργκς 12 (2), Μπρέντσανς 5 (6 ριμπάουντ), Μπεκς 13 (6/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ).