Πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Πύργο τον Λευκό

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στον τελικό του Κυπέλλου με 1-0 την ΑΕΚ

Το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, που ήταν ο νικητής στον τελικό του ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ με σκορ 1-0.

“Χρυσός” σκόρερ ο Ακπομ που με γυριστό σουτ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσε το μοναδικό τέρμα του τελικού.

Αυτό είναι το τρίτο σερί Κύπελλο που κατακτά η ομάδα της Θεσσαλονίκης και έβδομο συνολικά στην ιστορία του.

Η νίκη και η κατάκτηση του τίτλου ήρθε μάλλον εύκολα για τον ΠΑΟΚ που “χτύπησε” με τον τρόπο που ξέρει πολύ καλά και στο δεύτερο μέρος κατόρθωσε να παίξει εξαιρετικά στην άμυνα και ουσιαστικά να μην απειληθεί.

Το πρώτο μέρος είχε καλύτερο ρυθμό και τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ευτύχησε να σκοράρει στο φινάλε. Επειτα από σουτ του Κάνιας, η μπάλα έφτασε μετά από κόντρα στον Πέλκα που γύρισε άψογα στον Ακπομ που με γυριστό σουτ σε πρώτο χρόνο αιφνιδίασε τον Μπάρκα και έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Εύκολα ο ΠΑΟΚ έκοβε τις όποιες προσπάθειες και το τελευταίο σφύριγμα του Γερμανού διαιτητή βρήκε του παίκτες του Λουτσέσκου να γίνονται ένα κουβάρι και πανηγύρισαν το Κύπελλο και παράλληλα το ιστορικό πρώτο νταμπλ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Ζαμπά (65΄ Λημνιός), Πέλκας (80΄ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (93΄ Ινγκασον), Άκπομ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Χουλτ, Τσινγκρίνσκι, Οικονόμου, Μπακάκης (79΄ Γαλανόπουλος), Κρίστιτσιτς (76΄ Μπογέ), Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Μπακασέτας (71΄ Γκάλο), Πόνσε.