Πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος ο Μίλτος Τεντόγλου!

Τεντόγλου

Γράφει ιστορία ο νεαρός πρωταθλητής Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο. Μάλιστα, ο Έλληνας αθλητής έμελλε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στην 5η και τελευταία του προσπάθεια… πετώντας στα 8.25μ.! Αυτό ήταν και το πρώτο μετάλλιο του ελληνικού στίβου στο […]

Γράφει ιστορία ο νεαρός πρωταθλητής

Αυτό ήταν και το πρώτο μετάλλιο του ελληνικού στίβου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνου και  του Τεντόγλου σε επίπεδο ανδρών, αφού βρίσκεται μόλις στην ηλικία των 20 ετών! Μάλιστα, έγινε ο νεαρότερος Έλληνας πρωταθλητής που κερδίζει την πρώτη θέση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο τελικός άρχισε ιδανικά για τον Μίλτο Τεντόγλου ο οποίος στο πρώτο του άλμα έκανε την καλύτερη επίδοση με 7.96μ.. Στο αμέσως επόμενο άλμα ο Γερμανός, Φαμπιάν Χέινλε με άλμα στα 8.13μ. πήρε εκείνος τα ηνία του αγώνα με τον Ουκρανό Σέρχι Νικιφόροβ να απαντά αμέσως με την ίδια επίδοση. Ο Μίλτος Τεντόγλου δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη. Με άλμα στα 8.25μ. μέτρα στην πέμπτη του προσπάθεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφού κανένας δεν μπόρεσε να τον ξεπεράσει στη συνέχεια.