SOCCA World Cup 2019: Στον μικρό τελικό η Εθνική!

Εν τέλει ηττήθηκε με 3-2 από τη “Ρωσική Αρκούδα”.

Εν τέλει ηττήθηκε με 3-2 από τη “Ρωσική Αρκούδα”

Πληρώνοντας το πολύ κακό της πρώτο 12λεπτο στον ημιτελικό με τη Ρωσία, η Ελλάδα, όσο κι αν πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού της ιστορίας της σε Μουντιάλ μίνι – ποδοσφαίρου, ηττήθηκε 3-2 και θα δώσει το «παρών» στον μικρό τελικό (19:30) στο Ρέθυμνο.

Η ελληνική ομάδα πέρασε τεράστιες στιγμές στη διοργάνωση που ολοκληρώνεται σήμερα έπειτα από μια εβδομάδα γεμάτη ποδόσφαιρο και τρομερές στιγμές στο Ρέθυμνο της Κρήτης.

Η διεξαγωγή του τουρνουά σύμφωνα με το gazzetta.gr κέντρισε το ενδιαφέρον του κόσμου και των χωρών που εκπροσωπήθηκαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο SOCCA World Cup 2019, με την ελληνική ομάδα να φτάνει για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά!

Στο ματς με τη Ρωσία, ο Σαμπάκοφ στο 6ο λεπτό με πλασέ υπό πίεση μπροστά από τον Έλληνα γκολκίπερ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 9′ το πανέξυπνο τσίμπημα της μπάλας στο πρώτο δοκάρι από τον Λιβάκου ώστε να διπλασιάσει τα τέρματα της ρωσικής ομάδας. Πολύ γρήγορα, πριν καν συμπληρωθούν 12 λεπτά, οι Ρώσοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Ραμαζάνοφ έπειτα από ωραία κλειστή ντρίμπλα και σέντρα – σουτ με εξωτερικό φάλτσο για να γίνει η κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πολύ διαφορετική εικόνα όπως αναφέρει το gazzetta.gr, με τους Έλληνες να παλεύουν με… λύσσα για να διορθώσουν τα πράγματα. Στο 24ο λεπτό, ο Στάμος από ασίστ του Χίσου μείωσε σε 3-1 και η ελπίδα αναθερμάνθηκε, όμως, στο 32′ ήρθε το καθοριστικό «χτύπημα» στην ομάδα του Αντρέα Ντρένοβα.

Ο Χίσος πλάσαρε, ένας Ρώσος ποδοσφαιριστής έδιωξε πάνω στη γραμμή με το χέρι το σίγουρο γκολ, οι διαιτητές του έδειξαν μόνο κίτρινη κι όχι κόκκινη όπως θα έπρεπε, με τον Τζανέτο όμως να μην καταφέρνει να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ από το σημείο του πέναλτι…

Στις καθυστερήσεις ένα τρομερό αριστερό σουτ του Χίσου διαμόρφωσε το τελικό 3-2, με την Ελλάδα να «πέφτει» περήφανα και να παίζει πλέον στον μικρό τελικό, με τον ηττημένο του ημιτελικού ανάμεσα στην Πολωνία και τη Μολδαβία.