Στα ημιτελικά η Κροατία σε παιχνίδι-θρίλερ

Διαμορφώθηκαν τα ζευγάρια των ημιτελικών Σπουδαία πρόκριση για την Κροατία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, απέναντι στην Ρωσία με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι καθώς η κανονική διάρκεια τελείωσε στο 1-1 και η παράταση στο τελικό σκορ 2-2.Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική θεματολογία με το κύρος του Thes.gr ]H Kροατία […]

Διαμορφώθηκαν τα ζευγάρια των ημιτελικών

Σπουδαία πρόκριση για την Κροατία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας, απέναντι στην Ρωσία με την πρόκριση να κρίνεται στα πέναλτι καθώς η κανονική διάρκεια τελείωσε στο 1-1 και η παράταση στο τελικό σκορ 2-2.

]H Kροατία «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως η Ρωσία ήταν αυτή που προηγήθηκε στο ματς. Στο 31ο λεπτό ο Τσερίσεφ έδωσε «μάχη» κόντρα στην άμυνα των Κροατών και αφού βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή εξαπέλυσε δυνατό σουτ που κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Σούμπασιτς . Λίγα λεπτά αργότερα, σε μια ανύποπτη φάση, ο Μάντζουκιτς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από τα αριστερά έκανε γλυκιά σέντρα στην «καρδιά» της περιοχής και ο Κράμαριτς ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μόντριτς και οι συμπαίκτες του δημιούργησαν φάσεις, είχαν την κατοχή αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την συμπαγή άμυνα των Ρώσων με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση, όπως και στη φάση των «8».

Ότι δεν κατάφεραν οι Κροάτες για 90′ λεπτά, το έκανε πράξη ο Βίντα στο 100′. Ο Μόντριτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, γράφοντας το 1-2, θέτοντας τις βάσεις για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού. Η Ρώσικη Αρκούδα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Τζαγκόεφ εκτέλεσε το φαουλ από πλάγια θέση με τον Φερνάντες να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά να κάνει το 2-2 στο 114′, λυτρώνοντας την ομάδα του σε πολύ κρίσιμο σημείο.  Το παιχνίδι κρίθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με τους Κροάτες να επικρατούν 4-3 καθώς Ζμολόφ και Φερνάντες αστόχησαν στα πέναλτι που εκτέλεσαν.