Στις «16» με ανατροπή Αρβανίτη και Καραγκούνη!

Εντυπωσιακές και πάλι οι Ελληνίδες

Την απευθείας πρόκριση τους στις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά τριών αστέρων της FIVB στο Σίδνεϊ πήραν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη (Νο27). Η Εθνική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ και 6-2 στο τάι μπρέικ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την νίκη με 2-1 (17-21, 21-17, 15-09) και την πρόκριση επί των Λινκ, Ζενγκ (Νο22) από την Κίνα. Τον επόμενο αντίπαλό τους στον δρόμο για τα προημιτελικά θα τον μάθουν μόλις ολοκληρωθεί η φάση των ομίλων.

Στο πρώτο σετ, Βίκυ και Πένυ προηγήθηκαν με 12-11, όμως οι Κινέζες με δικό τους σερί πέρασαν μπροστά με 12-14 για να πάρουν το πρώτο σετ με 17-21.

Η απάντηση της Αρβανίτη και της Καραγκούνη ήρθε άμεσα. Μετά το 0-2 της Κίνας η Εθνική ομάδα πέρασε μπροστά με 7-4 και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Λιν και Ζενγκ κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (17-16), όμως το σετ κατέληξε στην Ελλάδα με 21-17.

Στο τάι μπρέικ, Βίκυ και Πένυ βρέθηκαν πίσω με 4 (2-6), κάλεσαν γρήγορα τάιμ άουτ και αμέσως μείωσαν στον πόντο με σερί 3-0 (5-6), για να περάσουν λίγο αργότερα μπροστά στο σκορ με 9-8. Η Κίνα ισοφάρισε (9-9) όμως με εκπληκτικό σερί 6-0 της ελληνικής ομάδας, διαμορφώθηκε το τελικό 15-09 και μαζί η πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.