Στο τρίτο σκαλί του βάθρου η εθνική ομάδα γκόλμπολ

Τα κορίτσια κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά των Βρυξελλών Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η εθνική μας ομάδα γκόλμπολ των γυναικών στο διεθνές τουρνουά των Βρυξελλών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκροτημα στα ημιτελικά ηττήθηκε 3-2 από τη Δανία, όμως έκανε «περίπατο» στο «μικρό» τελικό απέναντι στην Δανία, επικρατώντας με 4-0.Ακολουθήστε το Thes.gr στο Google News! Μοναδική […]

Τα κορίτσια κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στο τουρνουά των Βρυξελλών

Η ελληνική ομάδα, υπό την καθοδήγηση της ομοσπονδιακής προπονήτριας Μένης Κεσσανοπούλου, στη φάση των ομίλων είχε τρεις νίκες, δύο ήττες καθώς και μία ισοπαλία. Συγκεκριμένα επικράτησε 6-2 της Ισπανίας, 9-2 του Βελγιου και 2-0 της ολλανδικής Χέρκουλες. Αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Ουκρανία, ενώ γνώρισε δύο ήττες από Σουηδία (5-3) και Δανία (7-3).

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ: Εβδομος ο Παπαγγελής στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Οστάνδης

Την 7η θέση στον αγώνα αντοχής κατηγορίας C2 του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στην Οστάνδη, κατέλαβε ο Νίκος Παπαγγελής. Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν στο γκρουπ των συνολικά οκτώ αθλητών που έπεσαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού, περιορίστηκε ωστόσο στην 7η θέση με επίδοση 1:39:06, ίδια με αυτή του Αυστραλού Ντάρεν Χικς που πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στην ατομική χρονομέτρηση, ο Παπαγγελής ήταν 12ος με 43:67.

«Σε έναν πάρα πολύ δυνατό αγώνα, με πολύ ένταση και ταχύτητα, κατάφερα να φτάσω με το πρώτο γκρουπ στο τελικό σπριντ. Τα έδωσα όλα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Κόντραρα στα ίσα πάρα πολύ δυνατούς αθλητές. Λίγο η απειρία, λίγο ο ενθουσιασμός μπορεί να μου στέρησαν μια θέση πιο ψηλά στην κατάταξη. Πάντως η έβδομη θέση μου έδωσε πολύτιμους βαθμούς για την πρόκρισή μου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Τα καλύτερα έρχονται», έγραψε μεταξύ άλλων ο Παπαγγελής στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook.

Στην κατηγορία H5, η Μαρία Ελπίδα Μπαρδάκη ήταν 4η τόσο στον αγώνα αντοχής όσο και στην ατομική χρονομέτρηση, ενώ στην κατηγορία C2 γυναικών, η Κατερίνα Ελ Λατίφ κατέλαβε την 6η θέση τόσο στον αγώνα αντοχής όσο και στην ατομική χρονομέτρηση.

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ: Εκτος ο Γαλογαύρος στο αεροβόλο τουφέκι R1

Την 6η θέση στο αεροβόλο τουφέκι R1 10m. standing SH1 του παγκοσμίου πρωταθλήματος σκοποβολής που διεξάγεται στην πόλη Cheongju της Κορέας, κατέλαβε ο Σωτήρης Γαλογαύρος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό του αγωνίσματος είχε επίδοση 160.4 (48.9, 50.1, 20.4, 20.2, 20.8) που τον έφερε στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης. Στα προκριματικά ο Γαλογαύρος ήταν έβδομος με 617.7 (101.7, 103.3, 103.8, 101.5, 103.9, 103.5). Το χρυσό μετάλλιο με 250 πήρε ο Σλοβάκο Ράντοσλαβ Μαλενόφσκι, ενώ δεύτερος ήταν ο Κορεάτης Παρκ με 247.1.

Στο αεροβόλο τουφέκι R4 10m. standing mixed SH2, o Ευάγγελος Κακοσαίος κατέλαβε την 15η θέση μεταξύ 45 αθλητών, με επίδοση 627.0 (104.1 102.4 105.4 104.1 105.0 106.0).