Super League 1: «Σώθηκε» στο τέλος ο Αρης, συνεχίζει ακάθεκτος ο ΠΑΟΚ

Μαρινάκη Σαββίδη Superleague, ποδοσφαιριστές Super League

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία του πρωταθλήματος

Την τελευταία στιγμή γλύτωσε την ήττα στο Περιστέρι ο Άρης, καθώς δεν έχασε ούτε… ημίχρονο στον αγώνα με τον Ατρόμητο, βρίσκοντας απαντήσεις και στα δύο τέρματα των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις κάθε περιόδου.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Βέλλιου στο 24′, αλλά στο 45+1΄ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Μπρούνο Γκάμα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με την εύστοχη πέναλτι του Μανούσου, αλλά οι παίκτες του Άρη βρήκαν ξανά την απάντηση, με τον Φετφατζίδη να ισοφαρίζει στο τελικό 2-2 στο 92ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο, σώθηκε και ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά σε έναν αγώνα όπου είχε… ακραίο επιθετικό οίστρο, «διέλυε» την Ξάνθη επί 80΄λεπτά, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να σκοράρει με… κανονικό τέρμα στον παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είδαν 3 γκολ τους να ακυρώνονται -σωστά- ως οφσάιντ, σημάδεψαν 4 φορές τα δοκάρια του εξαιρετικού Αμπάντ, κέρδισαν 15 κόρνερ έναντι… κανενός της Ξάνθης και κατάφεραν να δημιουργήσουν συνολικά 26 τελικές ευκαιρίες, για να καταφέρουν τελικά να φτάσουν στη νίκη με 2-0. Το σκορ για τον ΠΑΟΚ άνοιξε στο 80′ ο Μπίσεσβαρ με την ασίστ του Ελ Καντουρί, με τους δύο ποδοσφαιριστές να περνούν αλλαγή 16′ λεπτά πριν την επίτευξη του πρώτου τέρματος. Το τελικό 2-0 «έγραψε» στο 88′ με κεφαλιά ο Κρέσπο, με ασίστ του Ολλανδού έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, Άρης και ΠΑΟΚ έκλεισαν τον πρώτο γύρο με θετικά αποτέλεσμα, με τους «κιτρινόμαυρους» να βρίσκονται στην 7η θέση της βαθμολογίας και το -1 από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ και τους «ασπρόμαυρους» να προπορεύονται μαζί με τον Ολυμπιακό, στους 31 πόντους.

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός έκανε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά… περίπατο στην έδρα του ουραγού Παναιτωλικού (0-3), ενώ η ΑΕΚ συνέτριψε με 5-0 τον Πανιώνιο, με χατ-τρικ του Ολιβέιρα. Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 1-1 στην έδρα του Βόλου, ενώ με το ίδιο σκορ έληξε και η αναμέτρηση του Αστέρα με την ΑΕΛ στην Τρίπολη. Τέλος, η Λαμία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1, κερδίζοντας με 2-1 τον ΟΦΗ.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία αλλά και την επόμενη αγωνιστική, την πρώτη του δεύτερου γύρου της Super League 1: