Τελείωσε το… μαρτύριο με ψηλά το κεφάλι η «γαλανόλευκη»

Κέρδισε με 2-1 τη Φινλανδία

Με τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου των ανδρών κέρδισε με 2-1 τη Φινλανδία στο τελευταίο της παιχνίδι για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά τις εξαιρετικές εμφανίσεις με Βοσνία και Αρμενία, η γαλανόλευκη ήταν εξαιρετική και με τη Φινλανδία, κάνοντας κοντά στις 30 τελικές προσπάθειες και μάλιστα αυτή τη φορά έκξανε ανατροπή για να επικρατήσει με 2-1.

Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν στο 27′ με τον Πούκι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σταφυλίδη, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική έφερε τούμπα το ματς με τους Μάνταλο (47′) και Γαλανόπουλο (70′). Το 2-1 είναι… κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους, καθώς η Ελλάδα δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα.

Τα προκριματικά ολοκληρώθηκαν χωρίς να έχει έρθει η πρόκριση στα τελικά του Euro 2020, αλλά η προσπάθεια που έχει ξεκινήσει με τον Φαν Σιπ, σκορπάει χαμόγελα και δημιουργεί αισιοδοξία για το μέλλον. Η Εθνική παίζει καλή μπάλα και καταφέρνει να παίρνει και αποτελέσματα. Την ίδια στιγμή, η Φινλανδία ηττήθηκε, αλλά πανηγυρίζει την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία της.