Το… πάλεψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Αποκλείστηκε στο 2ο γύρο της διοργάνωσης Με ψηλά το κεφάλι… αποχαιρέτησε το Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας κοίταξε στα μάτια τον Ντόμινικ Τιμ, όμως ηττήθηκε στα τέσσερα σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.  Στο Court 18 αναμετρήθηκαν οι δυο τενίστες και ο Νο8 του κόσμου νίκησε τον Τσιτσιπά με 6-2, […]

Αποκλείστηκε στο 2ο γύρο της διοργάνωσης

Με ψηλά το κεφάλι… αποχαιρέτησε το Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας κοίταξε στα μάτια τον Ντόμινικ Τιμ, όμως ηττήθηκε στα τέσσερα σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.  Στο Court 18 αναμετρήθηκαν οι δυο τενίστες και ο Νο8 του κόσμου νίκησε τον Τσιτσιπά με 6-2, 2-6, 6-4, 6-4 και πήρε μια δύσκολη πρόκριση για τον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ήταν ένα κλειστό ματς, στο οποίο ο Αυστριακός έπαιξε εξαιρετικά και ο Έλληνας τενίστας τον ακολούθησε στη μεγαλύτερη διάρκειά του, κοιτάζοντάς τον στα μάτια. Εντούτοις, το εμπόδιο του Τιμ αποδείχθηκε ανυπέρβλητο. Θυμίζουμε πως την Τετάρτη (30/5) έφτασε στα όριά του τον Αυστριακό, μέχρι το σκοτάδι να ανακόψει τις προσπάθειες των δυο τενιστών, με το σκορ να είναι 2-1 υπέρ του Τιμ. Τελικά, έπειτα από 2 ώρες και 43 λεπτά καθαρού αγώνα, ο Τιμ επιβλήθηκε και προκρίθηκε στους “32”, όπου τον περίμενε από την Τετάρτη ο Ιταλός, Ματέο Μπερετίνι.